Opowieść Wigilijna, Charles Dickens

Tytuł oryginału: A Chrismas Carol

Wydawnictwo: Buchmann

Data wydania: 2011

Liczba stron: 192

Język: polski 

 

„Opowieść wigilijna" Charles'a Dickens'a to najbardziej znana powieść o tematyce Bożonarodzeniowej. To również wspomnienie dzieciństwa i magii świąt, której już od dawna nie czuć.


Jest to książka ponadczasowa. Nie liczy się to, iż sama akcja powieści ma miejsce w XIX wiecznej Anglii. Sama problematyka jest nader aktualna.
 

Główną postacią jest bezduszny, skąpy i osamotniony Ebenezer Scrooge, który jest właścicielem domu handlowego. Jako specjalista od liczenia pieniędzy jest niedościgniony, jednak jako człowiek - wiele mu brakuje. 

Wszystkich wokół traktuje z pogardą. Zdanie innych kwituje słowem "głupstwo", którego często używa w wielu różnych sytuacjach.
Dla swojego pracownika jest nieżyczliwy, skąpy i taktuje go przy każdej możliwej okazji nieludzko. Również dla swojego jedynego siostrzeńca nie poskąpi złośliwego słowa.
 

Wszystko się jednak zmienia w dzień wigilii Bożego Narodzenia.
Po zamknięciu swojego kantoru, udaje się wprost do domu. Jednak wszystko to, co później się w nim dzieje odmieni życie Scrooge'a raz na zawsze.
 

Pierwszym zwiastunem dziwnych zdarzeń jest twarz zmarłego wspólnika Marylea w kołatce do drzwi. Następnie w domu pojawiają się odgłosy dzwoniących łańcuchów i okow. Wszystko to zwiastuje nadejście dziwnych istot.
 

Wpierw pojawia się Jakub Marley - były współpracownik Scrogge'a, którego za życia i po śmieci wspominano jako tego, który nie miał serca i wnętrzności. Zjawa Marleya spowiada się Scrooge'owi ze swoich niecnych postępków, bezduszności i pogardy względem innych ludzi. Duch żałuje swoich przewin, których nie może odkupić. Przestrzega przed tym jednak swego żywego współpracownika, aby ten się opanował zawczasu. Celem wizyty Marylea jest zaszczepienie w Scrooge'u nadziei. Zapowiada on również przybycie innych duchów.
 

Każdy z nich ma się pojawić o godzinie pierwszej począwszy od tego samego dnia, w którym zjawił się Maryley.
Przybycie pierwszego ducha jest dla Scrogge'a wielkim zaskoczeniem. Z początku wierzący w swoje przemęczanie, majaki, nie dowierza własnym oczom. Po dłuższej chwili przekonuje się jednak, że nie są to żadne zwidy. Duch zabiera go w podróż do wspomnień. Jest bowiem duchem wszystkich ubiegłych wigilii Bożego Narodzenia. Swoim wyglądem przypomina ni dziecko, ni starca. Zabiera Scrooge do wczesnych lat jego dzieciństwa nie zawsze szczęśliwego, ale w otoczeniu poczciwych i dobrych ludzi.
 

Pierwsza wizyta zaczyna zmieniać postrzeganie Scrooge’a. W sercu zaczyna tlić się chwilowa nadzieja. Ale ona szybko gaśnie.  

Przybycie drugiego ducha nie jest już większym zaskoczeniem dla skąpego właścicielem domu handlowego. Duch obecnej wigilii Bożego Narodzenia zabrał Scrooge do jego buchaltera, Boba Cratchita, później do siostrzeńca, górników, pływających na morzu i wielu innych ludzi wspólnie świętujących ten wyjątkowy dzień w roku. Spotkanie z drugim duchem wstrząsnęło Scrooge’m do głębi. Zaczął myśleć o swoich przewinach, niegodziwości i braku szacunku do innych ludzi. Postanowił zmienić swoje życie. Ostateczną decyzję pomógł mu podjąć trzeci duch przyszłych wigilii Bożego Narodzenia, który pokazał mu konsekwencje dalszych niegodziwych czynów Scrooge.
 

Wizyty duchów miały na właściciela domu handlowego zbawienny wpływ. Postanowił, że każdego nowego dnia będzie okazywał ludziom szacunek, będzie ich miłował i traktował z życzliwością. Jak rzekł, tak też zrobił.
Od tego czasu jego życie się zmieniło na lepsze.

 

Ocena: 4/6
 

S.P.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Silviana © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka