Legendy polskie, Mariola JarockaTytuł oryginalny: Legendy polskie
Wydawnictwo: Wilga 
Gatunek: literatura dziecięca
Data wydania: 2014
Liczba stron: 109
Język: polski

Kilka słów o autorze:
Mariola Jarocka jest autorką książek dla dzieci i młodzieży, członkiem Związku Literatów Polskich. Na swoim koncie ma wiele pozycji przeznaczonych dla najmłodszych czytelników. Do jej twórczości można zaliczyć baśnie, gatunki stricte edukacyjne, ale i również beletrystykę.

Inne utwory:
„Cztery pory roku”,
„Baśnie w kolorach tęczy”,
„Marzenia do spełnienia”.

Na wstępie bardzo serdecznie chciałabym podziękować za możliwość recenzji autorce książki, pani Marioli Jarockiej.

„Legendy polskie” to piękna i pełna przygód podróż po zakątkach naszego kraju.

Autorka zaprasza młodego czytelnika do odwiedzenia zabytków, licznych zamków, pałaców i innych architektonicznych „perełek” położonych w naszym kraju oraz do poznania historii i legend pochodzących z poszczególnych województw.

Młody czytelnik w trakcie lektury poznaje 16 najbardziej znanych, ale i najbardziej charakterystycznych dla danego regionu, opowieści – legend, tym samym zagłębiając się w naszą tradycję i kulturę. M.in.: w trakcie „podróży” może poznać takie opowieści jak: O smoku wawelskim, O nazwie Sławskiego Jeziora, O Piaście Kołodzieju, itd.

W trakcie „zwiedzania” młody czytelnik poszerza również swoją wiedzę dotyczącą usytuowania poszczególnych województw i głównych miast na mapie Polski oraz poznaje historię z początków państwa polskiego. Ta niesamowita przygoda w otoczeniu barwnych ilustracji i pięknego, literackiego języka jest doskonałym połączeniem świetnej zabawy i uczenia się. Można ona zostać wykorzystana nie tylko przez nauczycieli nauczania zintegrowanego w trakcie edukacji polonistyczno-przyrodniej, ale i również przez samych rodziców, którzy chcą pokazać swym dzieciom piękno naszego kraju.

Jednym zastrzeżeniem jest ulokowanie poszczególnych zabytków czy też miejsc, które warto odwiedzić w danym regionie na mapie województwa. Wielokrotnie są one zaprezentowane nie w tym miejscu, w którym w rzeczywistości się znajdują, co może wprowadzić młodego czytelnika, chłonnego wiedzy, w błąd. Jednakże jest to jedyny minus.

Cała książka zachęca czytelnika do wzięcia udziału w niesamowitej przygodzie i poznaniu tradycji, obyczajów i historii naszego kraju.

Po powrocie z tej wycieczki każdy będzie z pewnością zadowolony.

Ocena: 5/6

S.P-M

8 komentarzy :

 1. Miałam okazję zapoznać się z tymi legendami. I nawet ja, niemłoda już kobieta czytałam niektóre z nich po raz pierwszy. Wspaniała podróż dla dzieci, młodzieży, ale też dla dorosłych.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. oczywiście zgadzam się ;) braki w znajomości legend warto uzupełnić w każdym wieku ;)

   Usuń
 2. Moja mama nauczycielka narzeka, że dzisiejsze dzieci prawie nie znają polskich legend. Fajna książka dla rodziców i dzieciaków, aby to zmienić i zapoznać z naszą kulturą :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Wstyd się przyznać, ale wciąż podczytuję książki dla dzieci, choć mam już swoje lata:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. to nie żaden wstyd ;) większość literatury dziecięcej, to przepiękne opowieści o wartościach wyższych, o których bardzo często zapominamy w dorosłym życiu.

   Usuń
 4. Bardzo lubię polskie legendy i chociaż już nie jestem dzieckiem, to nadal od czasu do czasu je podczytuje :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ja również, chociażby ze względu na to, że są one pełne magii, a przede wszystkim są częścią naszej historii.

   Usuń

Silviana © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka