Requiem dla mordercy, Elizabeth Corley


Tytuł oryginały: Requiem Mass
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: październik 2010
Liczba stron: 500
Język: polski

Książka ta idealnie ukazuje, w jaki sposób ludzie dążą do własnego sukcesu, nie licząc się z nikim i niczym. Doskonale sprawdza się tutaj powiedzenie "Po trupach, do celu".

Elizabeth Corley w "Requiem dla mordercy" ukazuje również jak mocnym bodźcem do działania może być chęć zemsty.
Wszystko rozpoczyna się od wydarzenia, które miało miejsce ponad 20 lat wcześniej, w którym to zginęła niewinna, młoda dziewczyna - Carol Anne Truman.

To tragiczne wydarzenie jest przez lata skrywane przez grupkę koleżanek, które miały w nim swój udział.

Po wielu latach bliski krewny nieszczęśliwie zamordowanej dziewczyny szuka zemsty i winnych, którzy bezpośrednio doprowadzili do tragedii. Do perfekcji planuje wszystkie, pojedyncze zbrodnie. Jak się później okazuje mordercą jest Victor Rowland, były żołnierz elitarnej grupy. Doskonale wyszkolony, wytrawny strzelec i strateg, inteligentny, bez skrupułów, przez kolegów wspominany jako jeden z najlepszych żołnierzy, stara się na własną rękę wymierzyć sprawiedliwość.

Pierwszą ofiarą jest Deborah Fearnside, która kierowana swoją naiwnością i potrzebą ciągłej adoracji zgłasza się do sesji zdjęciowej. Z początku zostaje porwana, jednak z czasem okazuje się, iż morderca nie darował jej życia.
Drugą ofiarą jest nauczycielka z miejscowej szkoły, Katherine Johnstone, która w brutalny sposób zostaje zamordowana na terenie szkoły. Morderca w tracie przeczesywania jej domu odnajduje stare pamiętniki, w których to Katherine dokładnie opisuje wydarzenia sprzed ponad 20 lat.
Trzecią ofiarą jest Leslie Smith, która zostaje potrącona rozpędzonym samochodem na oczach samych funkcjonariuszy policji.

Kolejna ofiarą ma być Octavia Anderson - ostatnia z przyjaciółek, a obecnie wielka śpiewaczka, chluba całej społeczności i szkoły, w której to odkryto jej niebywały talent.
Śledztwem zaczyna kierować nadkomisarz Andrew Fenwick, który sam pogrążony jest w rozpaczy po śmierci ukochanej małżonki. Przez cały czas doskonale pamięta pogarszający się stan jej zdrowia. Fenwick ujawnia swoją tragiczną historię o samobójczej śmierci żony oraz o pogarszającym się stanie zdrowia psychicznego syna. Na dodatek musi wybrać pomiędzy dobrem śledztwa a własną rodziną. Usilnie zaczyna szukać wątków wiążących śmierć poszczególnych osób. Jednak nie przynosi to zamierzonego efektu.

Dopiero umiejętność logicznego myślenia i łączenia faktów doprowadza młodziutką agentkę Nightgale do przełomu w śledztwie i odkrycia tożsamości potencjalnego mordercy.

Z czasem nadkomisarz Andrew poznaje również Octavię Anderson, oszołomiony jej urodą zaczyna do niej pałać uczuciem.

Octavia po tragicznych wydarzeniach i śmierci jej przyjaciółek sprzed lat zaczyna się również obawiać o własne życie. Zaczyna myśleć, iż będzie kolejną ofiarą szaleńca. Doskonałym momentem ataku na nią ma być jej solowy występ w trakcie rocznicowego koncertu w katedrze. Publiczna egzekucja ma być uwieńczeniem żądzy zemsty, to chwila ostatecznego rozrachunku.

Jak się z czasem okazuje Rowland pewien swoich doskonałych umiejętności, przestaje być anonimowy, jego pewność siebie zaczyna go gubić. Policja zaczyna deptać mu po piętach. Zostaje w końcu zidentyfikowany przez barmana. Od tego czasu już wie doskonale, że policja zna jego dane. Jednak nie burzy to jego planów. Wie, że musi dokończyć to, co zaczął.

W końcu nadkomisarzowi Fenwickowi i jego grupie policjantów udaje się pozbawić życia Rolwlanda, ten jednak przed swą śmiercią wyjawia Fenwickowi prawdę o zbrodni sprzed lat. 
Fenwick ruszony sumieniem docieka prawdy, aż odkrywa, że prawdziwą morderczynią była kobieta, w której zaczął lokować swoje uczucia…

Sama książka była interesująca, jednak w tym gatunku znalazłam lepsze.

Ocena: 4/6


S.P.


Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Silviana © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka