Kolekcjoner, Alex Kava


Tytuł oryginału: Damaged: A breath of hot air
Wydawnictwo: Mira
Data wydania: marzec 2011
Liczba stron: 304
Język: polski


Jak mawiają: „Co za dużo, to nie zdrowo". Tak też się stało w tym przypadku. Nagromadzenie różnych wątków w "Kolekcjonerze" sprawiło, iż książkę przeczytałam bardzo szybko, jednak nie z takim zainteresowaniem jak zwykle. Ponadto druga część książki kompletnie nie pasowała mi do motywu i kompozycji całej książki, jak gdyby druga część była oderwana i według mnie na siłę wpasowana w ogólny zarys wydarzeń.

Ponadto tytuł „Kolekcjoner" nie pasuje zbytnio do opisanej historii. Kolekcjonerem jest osoba, która coś zbiera, wyszukuje do swojej kolekcji i z dumą się chełpi swoimi zdobyczami. Dla mnie kolekcjoner, który został opisany przez Alex Kava'ę w żaden sposób nie pasuje do tej charakterystyki…

Dodatkowo w książce pojawiło się kilka różnych wątków, które autorka starała się połączyć we współgrającą całość:

1) Nad Pensacolą rozciąga się widmo nadchodzącego huraganu, który z dnia na dzień osiąga coraz większą siłę.
2) Rybacka lodówka odnaleziona przez Liz Bailey, jednego z ratowników sił powietrznych Marynarki Wojennej i niecodzienna jej zawartość.
3) Nieznana choroba, której skutkiem jest śmierć wielu żołnierzy i Benjamin Platt, który za wszelką cenę chce dociec, co było tego bezpośrednią przyczyną. 4) Zakład pogrzebowy ze Scottem Larsen'em współpracującym z nieznanym, tajemniczym i mrocznym Joe Black’iem.

Głównym jednak motywem stało się zdobywanie ludzkich części ciała przez Joe Black'a, a sprzyjał temu nadciągający huragan. Black miał ogromne pole do popisu, by zdobywać swoje ofiary i wykorzystywać ich organy, na których zarabiał horrendalne pieniądze, tym bardziej, iż przekazywał je na konferencje medyczne, sympozja i zjazdy lekarzy...
Połączenie tych wszystkich wątków, moim zdaniem nie było najrozsądniejszym rozwiązaniem. Książka była przesycona różnymi historiami. Gdyby niektóre motywy zostały pominięte, to nie straciłaby ona na uroku, a wręcz mogłaby go zyskać.

Ocena: 3/6

S.P.


Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Silviana © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka