Pora deszczowa, Małgorzata Ciupińska


Tytuł oryginalny: Pora deszczowa
Wydawnictwo: Goneta.net
Gatunek: powieść obyczajowa
Data wydania: październik 2012
Liczba stron: 736
Język: polski

Kilka słów o autorze:
Małgorzata Ciupińska jest pedagogiem pracy. Ukończyła również studia podyplomowe z filozofii i religioznawstwa. Jej doświadczenia życiowe oraz szerokie zainteresowania mają przełożenie na jej twórczość.

Inne utwory:
„Kluczyk”,
„Misiek”.

Na wstępie bardzo serdecznie chciałabym podziękować za możliwość recenzji pani Anecie Gonerze z wydawnictwa internetowego Goneta.net oraz autorce książki, pani Małgorzacie Ciupińskiej.


Metaforyczny tytuł powieści „Pora deszczowa” oddaje doskonale nastrój całego utworu.
Prezentuje on bowiem pełną gamę uczuć i emocji w związku z problemami, niepowodzeniami, chwilami zwątpienia których doświadczają bohaterowie.

Główną bohaterką powieści Małgorzaty Ciupińskiej jest Gabrysia – zwykła, wykształcona, oczytana kobieta o wojowniczym charakterze, z którą może utożsamić się każda z nas. Dla owej bohaterki ważne jest przede wszystkim ciepło rodzinnego domu i zaspokojenie potrzeb najbliższych.

Mimo licznych niepowodzeń, problemów, które z dnia na dzień mnożą się, bohaterka nie ustaje w walce o dobro i szczęście własnej rodziny: męża Janka i córki Marcysi. Idylla jednak nie trwa długo.

Wszystko zaczyna się zmieniać, gdy zarówno Gabrysia, jak i jej mąż zaczynają mieć poważne problemy w pracy, przekładające się na kłopoty finansowe. Widmo braku pieniędzy zaczyna wisieć nad jej rodziną, jak chmura gradowa, która bombarduje i nie daje chwili wytchnienia.

Błędne koło, w które wpada Gabrysia doprowadza do wielu trudnych sytuacji nie tylko dla niej samej, ale i również dla jej rodziny. Mimo szczerych chęci i pomocy przyjaciół ich przezwyciężenie nie jest wcale takie proste, wymaga ono bowiem wielu wyrzeczeń, zaś wsparcie ze strony rodziny jest w tym kluczowe…

Czy w końcu dla Gabrysi i jej rodziny zaświeci słońce, czy też na dobre zagości deszcz – tego można dowiedzieć się tylko po przeczytaniu całej książki.

Opisane w powieści losy Gabrysi i jej rodziny mogą wprawić niejednego czytelnika w zadumę nad własnym życiem, bowiem przedstawione w książce trudne sytuacje można odnieść również do problemów współczesnej rodziny. Skłaniają one do refleksji i stworzenia bilansu zysków i strat życiowych, a także uświadamiają, co tak naprawdę w życiu jest ważne.

Mimo mało przystępnego języka, książka jest godna polecenia.

Ocena: 4/6

S.P-M.

6 komentarzy :

 1. Odpowiedzi
  1. bardzo się cieszę w takim razie ;) mam nadzieję, że będzie to pozycja, która trafi w Twój gust czytelniczy.

   Usuń
 2. Może być ciekawie!
  Nie powiem nie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. czekam na opinie po przeczytaniu tej książki ;)

   Usuń
 3. Długie, ale ostatnio mam ochotę przeczytać coś w takich klimatach... Jak będę mieć okazję, to się zaopatrzę^

  OdpowiedzUsuń

Silviana © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka