Co ogłupia nasze dzieci? Nowe media jako wyzwanie dla rodziców, Jürgen Holtkamp

 

Tytuł oryginału: Verböden unsere Kinder? Neue Medien als Herausforderung für Eltern

Wydawnictwo: SALWATOR

Data wydania:

Liczba stron: 213

Język: polski

 

"Co ogłupia nasze dzieci" jest książką popularnonaukową, która wprowadza czytelnika w świat mediów i prawideł rządzących społeczeństwem informacyjnym.

Jürgen Holtkamp pokrótce wyjaśnia czym są media, analizuje poszczególne narzędzia internetowe oraz omawia telewizję, radio, Internet, WEB 2.0., portale społecznościowe, telefony komórkowe i inne urządzenia mobilne.

Autor ukazuje, w jaki sposób można wykorzystać media w codziennej działalności człowieka: w pracy czy też w edukacji. Wielokrotnie stwierdza, iż życie młodego człowieka w świecie wirtualnym odziera go z jego dzieciństwa, kieruje ku szybkiej dorosłości. Jednak stwierdza również, iż brak lub nieumiejętność korzystania z narzędzi internetowych powoduje społeczną izolację człowieka.

 


 W trakcie swojej analizy autor objaśnia także, jakie zagrożenia wynikają z oglądania telewizji i użytkowania przez dzieci i młodzież Internetu oraz gier komputerowych. Przy tych ostatnich dokonuje ich podziału, omawia ich rolę w życiu młodych jednostek, a także prezentuje analizę przykładów gier uwzględniając ich atrakcyjność, ale i również zwracając szczególną uwagę na płynące z nich zagrożenia (przykładem jest masakra w Winnenden).
W trakcie swojej analizy autor zwraca także uwagę na aktywność mózgu człowieka podczas grania w gry komputerowe.

 

Autor skupia się także na blogach internetowych, ich tematyce, jak też na ich użytkownikach. Same blogi internetowe określa jako specyficzną formę wyrazu własnego „ja” przez młode pokolenie.
 

W trakcie swojej dalszej analizy autor zwraca baczną uwagę na przejawiającą się w środkach masowego przekazu przemoc, którą zalicza do wytworów naszej kultury, w tym kontekście
omawia treści pornograficzne oraz cyberbulling snuff-video jako przejawy agresji w przestrzeni wirtualnej.

 

Autor odwołuje się także do popularnego współcześnie zjawiska odwróconej socjalizacji, czyli sytuacji, w których dzieci uczą swoich rodziców zwłaszcza poruszania się po świecie cyfrowym.
 

W książce znajdują się również badania innych autorów lub raporty z badań prowadzonych w kraju autora (Niemcy). Holtkamp w swoich rozważaniach przytacza różne koncepcje naukowe, wyjaśnia w prosty sposób naukowe twierdzenia i pojęcia takich badaczy jak: Neil Postman, Manfred Spitzer.
 

Jürgen Holtkamp dokonuje również próby zebrania najważniejszych zadań i powinności rodziców, którym przypisuje ogromną rolę. Rodzice bowiem poprzez rozmowę z własnym dzieckiem powinni jasno określić granice i możliwości wykorzystania nowych mediów nie tylko w procesie uczenia się, ale również w swoim czasie wolnym. Kolejnym ważnym środowiskiem wychowawczym, o którym wspomina autor jest szkoła, która także powinna wspierać rodziców w kształtowaniu kompetencji medialnych młodego człowieka, a przede wszystkim powinna przeciwdziałać wszelkim cyber zagrożeniom i uzależnieniom.
 

Jedynym zarzutem pod adresem książki autorstwa Jürgena Holtkampa, jest to, iż niestety nie stanowiła ona dla mnie nowego ujęcia problemów w świecie cyfrowym. Niemniej jednak należy ją polecić wszystkim pedagogom pracującym z dziećmi oraz rodzicom, których dzieci żyją w medialnym świecie.
Sama książka bowiem została napisana prostym językiem. Mimo wtrąceń naukowych, twierdzeń i pojęć, które zostały wyjaśnione w jasny sposób książkę czyta się z ogromną lekkością, przyjemnością, zaś zrozumienie jej treści nie stanowi żadnego problemu.
Dodatkowym walorem są zamieszczone na końcu książki wkładki, w tym m.in.: suplement diagnozujący częstotliwość korzystania z określonego rodzaju mediów, arkusz badający osobiste upodobania medialne, glosariusz wyjaśniający podstawowe pojęcia związane z nowymi mediami.
 

W ostatecznym rozrachunku uważam, iż warto znać tę pozycję.
 

Ocena: 4/6

 

S.P.


2 komentarze :

  1. Pozycja faktycznie wydaje się być bardzo wartościowa i każdy rodzic powinien się z nią zapoznać :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W pełni się zgadzam ;) powinna to być podstawowa lektura dla współczesnych rodziców.

      Usuń

Silviana © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka