sobota, 5 lipca 2014
Co ogłupia nasze dzieci? Nowe media jako wyzwanie dla rodziców, Jürgen Holtkamp
Autor ukazuje, w jaki sposób można wykorzystać media w codziennej
działalności człowieka: w pracy czy też w edukacji. Wielokrotnie
stwierdza, iż życie młodego człowieka w świecie wirtualnym odziera go z
jego dzieciństwa, kieruje ku szybkiej dorosłości. Jednak stwierdza
również, iż brak lub nieumiejętność korzystania z narzędzi internetowych
powoduje społeczną izolację człowieka.
Autor skupia się także na blogach internetowych, ich tematyce, jak też na ich użytkownikach. Same blogi internetowe określa jako specyficzną formę wyrazu własnego „ja” przez młode pokolenie.
W trakcie swojej dalszej analizy autor zwraca baczną uwagę na przejawiającą się w środkach masowego przekazu przemoc, którą zalicza do wytworów naszej kultury, w tym kontekście
Autor odwołuje się także do popularnego współcześnie zjawiska odwróconej socjalizacji, czyli sytuacji, w których dzieci uczą swoich rodziców zwłaszcza poruszania się po świecie cyfrowym.
W książce znajdują się również badania innych autorów lub raporty z badań prowadzonych w kraju autora (Niemcy). Holtkamp w swoich rozważaniach przytacza różne koncepcje naukowe, wyjaśnia w prosty sposób naukowe twierdzenia i pojęcia takich badaczy jak: Neil Postman, Manfred Spitzer.
Jürgen Holtkamp dokonuje również próby zebrania najważniejszych zadań i powinności rodziców, którym przypisuje ogromną rolę. Rodzice bowiem poprzez rozmowę z własnym dzieckiem powinni jasno określić granice i możliwości wykorzystania nowych mediów nie tylko w procesie uczenia się, ale również w swoim czasie wolnym. Kolejnym ważnym środowiskiem wychowawczym, o którym wspomina autor jest szkoła, która także powinna wspierać rodziców w kształtowaniu kompetencji medialnych młodego człowieka, a przede wszystkim powinna przeciwdziałać wszelkim cyber zagrożeniom i uzależnieniom.
Jedynym zarzutem pod adresem książki autorstwa Jürgena Holtkampa, jest to, iż niestety nie stanowiła ona dla mnie nowego ujęcia problemów w świecie cyfrowym. Niemniej jednak należy ją polecić wszystkim pedagogom pracującym z dziećmi oraz rodzicom, których dzieci żyją w medialnym świecie.
W ostatecznym rozrachunku uważam, iż warto znać tę pozycję.
Subskrybuj:
Komentarze do posta
(
Atom
)
Pozycja faktycznie wydaje się być bardzo wartościowa i każdy rodzic powinien się z nią zapoznać :)
OdpowiedzUsuńW pełni się zgadzam ;) powinna to być podstawowa lektura dla współczesnych rodziców.
Usuń