Ciemniejsza strona Greya, E L JamesTytuł oryginału: Fifty Shades Darker
Wydawnictwo: Sonia Draga
Data wydania: listopad 2012
Liczba stron: 632
Język: polski

Druga część trylogii Pięćdziesiąt odcieni już za mną. W trakcie lektury miałam okazję bliżej przyjrzeć się sylwetkom Any i jej ukochanego Christiana. Jednak największą bolączką tej części było (zresztą również przy udziale pierwszej) sformułowanie, które pojawiają się przy prawie każdej scenie miłosnej tej pary. Określenie przeżywanej przez bohaterkę przyjemności „rozpadam się na milion kawałów” z czasem zaczęło brzmieć bardzo prymitywnie. Ponadto z początku doszłam do wniosku, iż w bardzo dużej mierze ich związek oparty był tylko i wyłącznie na seksie… Nic więc dziwnego, iż po lekturze pierwszej części i w trakcie zapoznawania się z drugą na usta cisnęło mi się stwierdzenie - „Ana - kobieta miliona orgazmów"...

Jednakże druga część nie była tak beznadziejna, jak mnie się to z początku wydawało. Pojawiło się szereg pomniejszych, ale za to bardzo interesujących wątków, które sprawiły, iż książka ta nabrała „koloru”.
Jednym z nich było wyłaniające się z tajemniczości traumatyczne dzieciństwo Christiana. Matka prostytutka, przemoc ze strony jej alfonsa, śmierć matki, a raczej samotne czuwanie przy jej „ciele”. 
Te wydarzenia odcisnęły na nim piętno.

Dopiero spotkanie z Aną zmienia jego życie. Christian zaczyna rozumieć, czym jest miłość do kogoś i jakie to uczucie być kochanym. Ich szczęcie jednak nie trwa zbyt długo. Ana coraz więcej dowiaduje się o P. Robinson, byłej kochance Greya, która tak łatwo nie zamierza zostawić Christiana. Zaczyna szantażować Anę. Również z przeszłości wraca była uległa Christiana - Leila, która zaczyna grozić i nachodzić nową miłość swojego ukochanego... Wszystkie te wydarzenia sprawiają, iż związek tych dwojga zaczyna podupadać.

Ana w międzyczasie chce się również wyswobodzić spod kontroli Greya. Doskonałą ku temu okazją jest praca w wydawnictwie. Jednakże Christian chcąc mieć pełen nadzór nad swoją ukochaną bezceremonialnie je wykupuje. Sytuacja w pracy Any również robi się z dnia na dzień bardzo trudna. Szef coraz częściej patrzy na jej walory kobiece niż na jej umiejętności. Sytuacja ta doprowadza do zwolnienia jej szefa i nieprzyjemnych konsekwencji. Były szef Any poprzysięga zatem zemstę...
Mimo wszystkich doświadczonych niepowodzeń, trudności tych dwoje zaznaje szczęście. Ana zostaje żoną Christiana przyciągając mu miłość aż do śmierci.

W ogólnym podsumowaniu warto podkreślić, iż druga część jest znacznie lepsza niż pierwsza, bowiem nie ogranicza się ona tylko i wyłącznie do miłosnych uniesień. Przedstawiała za to grę ludzkich uczuć, uwydatnia ich emocje, szczęście oraz cierpienie.

Ocena: 4/6

S.P.

2 komentarze :

  1. Mam wrażenie, że wszyscy już czytali tę książkę, a ja jeszcze nie...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zachęcam w takim razie do lektury, aby wyrobić sobie własne zdanie ;)

      Usuń

Silviana © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka