Jak się uczyć? Jarosław Rudniański


Wydawnictwo: Państwowe Zakłady Wydawnictw Szkolnych
Data wydania: 1963Liczba stron: 159
Język: polski

Do lektury tej pozycji podeszłam dość sceptycznie. Jednak bardzo pozytywnie się rozczarowałam.

Mimo to, iż książka została wydana w 1963 roku, to wszystkie rady, które są w niej zawarte można z powodzeniem przenieść na współczesność i przede wszystkim w praktyce wykorzystać w przyswajaniu nowych informacji, odrabianiu lekcji i wpływaniu na efektywność samego procesu uczenia się.

Autor w humorystyczny sposób zwraca się do swoich czytelników, przekazując im w najbardziej prosty sposób całkiem skomplikowane treści. Książka zawiera również wiele ciekawych informacji, kolorowych obrazków, grafik, rysunków, dzięki temu przykuwa uwagę czytelnika.

Autor już w latach 70 tych XX wieku odwoływał się do edukacji równościowej tj. do bezpośredniego zwracania się słowem pisanym zarówno do dziewcząt, jak i chłopców (chociaż i nawet współcześnie rzadko można się z tym spotkać).

GłównÄ… ideÄ…, która autor chciaÅ‚ przekazać swoim czytelnikom byÅ‚o zakorzenienie w ich Å›wiadomoÅ›ci dwóch słów i roli, jakie speÅ‚niajÄ… w procesie uczenia siÄ™. „ChcÄ™" oraz „muszÄ™" - elementarne sÅ‚owa, z którymi utożsamianie siÄ™ prowadzi do osiÄ…gniÄ™cia różnych efektów uczenia siÄ™.

Adresatami książki są przede wszystkim uczniowie szkół podstawowych w wieku 12-14 lat.
Autor dzieli się swoimi spostrzeżeniami, a także daje cenne wskazówki i porady, które zdobył w trakcie długoletniej praktyki.

Język tej pozycji jest łatwy, prosty i przyjemny. Książkę czyta się bardzo szybko i z ogromną przyjemnością, a jej zrozumienie nie stanowi żadnego problemu (w końcu skierowana jest do dzieci).

Zdecydowanie można ją polecić, nie tylko najmłodszym czytelnikom.

Ocena: 4/6

S.P.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Silviana © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka