Wprowadzenie do dydaktyki ogólnej, Wincenty Okoń

 

Wprowadzenie do dydaktyki ogólnej - Wincenty OkońWydawnictwo: Wydawnictwo Akademickie Żak

Data wydania: 2003

Liczba stron: 426

Język: polski 


Książkę tę można określić jako podstawowy podręcznik akademicki, który został skierowany do studentów studiów pedagogicznych, a także wszystkich nauczycieli i pedagogów, którzy pracują z dziećmi i młodzieżą.

 

Wincenty Okoń "We wprowadzeniu do dydaktyki ogólnej" wyjaśnia podstawowe definicje, kwestie i terminy związane z procesem kształcenia. Autor odwołuje się w swoich rozważaniach do dawnych systemów dydaktycznych, objaśnia szczegółowo czym są cele kształcenia i jaką pełnią funkcję w procesie nauczania-uczenia się. 

 

W tym podręczniku można również odnaleźć odpowiedzi na pytania związane z takimi kwestiami jak: przedmiot kształcenia ogólnego, procesy dydaktyczne, zasady kształcenia, środki dydaktyczne, obszerny opis metod uczenia się, a także refleksyjne podejście do niepowodzeń szkolnych i roli nauczyciela w systemie kształcenia.

 

Mimo to, iż książka spełniająca rolę podręcznika akademickiego wprowadza w najważniejsze kwestie współczesnej dydaktyki, to jest ona napisana ciężkim i specjalistycznym językiem. Dla osób, które stawiają swoje pierwsze kroki w obszarze dydaktyki dokładne zrozumienie treści może być bardzo trudne. 

 

Ponadto należy zwrócić szczególną uwagę, na to, iż książka w piątym wydaniu pochodzi z 2011 roku, natomiast jej pierwowzór był napisany dobrych kilka lat wcześniej. Ma to wpływ na podejście do nowych technologii i wdrożenia ich we współczesnym systemie szkolnictwa. Np. rozważania na nieaktualne tematy, jak w przypadku „wprowadzania nowych technologii do szkół”. A jak wiadomo z własnego doświadczenia, nowe technologie w tym szczególnie wykorzystanie komputera w edukacji jest już wdrażane od dobrych kilkunastu lat.

 

Ocena: 4/6


S.P.

2 komentarze :

  1. "Moje klimaty", ta myśl wdarła mi się jako pierwsza do głowy. Studiuję na kierunku pedagogicznym, ale z racji, że u nas nauczanie komputerem jest już na porządku dziennym - tworzymy gry interaktywne, wyszukujemy piosenki dla dzieci - część rozważań mi by się raczej nie przydała.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zgadzam się, aczkolwiek oparcie w teorii jest równie ważne ;)

      Usuń

Silviana © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka