Ciężar milczenia, Heather Gudenkauf


Tytuł oryginału: The Weight of Silence
Wydawnictwo: Mira
Data wydania: kwiecień 2010
Liczba stron: 368
Język: polski

Książka ta porusza bardzo trudne problemy indywidualne i społeczne, w tym zarówno niewłaściwe wypełnianie funkcji rodzicielskich względem swoich dzieci, zaburzone relacje wewnątrzrodzinne, alkoholizm, przemoc w rodzinie, jak również wykorzystanie seksualne małoletniej osoby.

Niezaprzeczalnie można określić, iż środowisko, w którym wychowuje się dziecko ma kluczowy wpływ na jego rozwój psychofizyczny i społeczny. Doskonale ukazuje to książka "Ciężar milczenia". Główna rolę ogrywa w niej rodzina Clark'ów, którą można określić jako dysfunkcjonalną. Zwłaszcza, jeśli wziąć pod uwagę zaburzone relacje pomiędzy członkami tej rodziny: autorytarny ojciec, uległa wobec niego matka i dwójka dzieci: Calli i jej straszy brat Ben.

Głowa rodziny - Griff Clark nadużywa alkoholu, po którym staje się agresywny zarówno w stosunku do swojej żony, jak i małych dzieci. Doprowadza to pewnego nieszczęśliwego dnia do tragedii. Jego żona w trakcie jednej z kłótni spada ze schodów, tracąc w wyniku tego swoje nienarodzone dziecko. Świadkiem tego jest najmłodsza córka, Calli. Ten nieszczęśliwy wypadek, a także dalsze zachowanie jej ojca doprowadzają do tego, iż dziewczynka zamyka się w sobie i przestaje komunikować się werbalnie ze światem. Specjaliście diagnozują u niej mutyzm wybiórczy.

Matka stara się za wszelką cenę namówić córkę do wypowiedzenia choć kilku słów. Jednak jej namowy są subtelne, płynące bardziej z troski niż ze złości. Ojciec natomiast określa dziewczynkę mianem niedorozwiniętej, głupiej, wstydzi się córki i agresją stara się ją skłonić do mówienia. 
Nadaremnie.

Calli nie jest jednak osamotniona. Ma starszego brata, który kocha ją bezgranicznie i we wszystkim wspiera. Podobną rolę pełni jej jedyna, ale najwierniejsza przyjaciółka Petra Gregory, która werbalizuje wszelkie potrzeby i pragnienia Calli.

Książka podejmuje również bardzo trudny i kontrowersyjny temat wykorzystania seksualnego małoletniego dziecka. Ofiarą staje się przyjaciółka Calli, Petra, natomiast sprawcą dobrze znany rodzinie chłopak…

Jako thriller psychologiczny książka ta jest bardzo dobra. Trzyma bardzo długo w napięciu, a przede wszystkim jest nieprzewidywalna. Polecam ją wszystkim tym, których interesuje ta problematyka.

Doskonale ukazuje tragizm krzywdzonych dzieci, nieszczęśliwej miłości, splotu nieprzychylnych okoliczności, bezsilności i tyranii.

Ocena: 4/6

S.P.Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Silviana © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka