Przywrócony. Świt zmierzchu, Kamil Bednarek


Tytuł oryginalny: Przywrócony. Świt zmierzchu
Wydawnictwo: Wirtualne Wydawnictwo „Goneta” Aneta Gonera
Gatunek: thriller
Data wydania: lipiec 2014
Liczba stron: 111
Język: polski

Na wstępie bardzo serdecznie chciałabym podziękować za możliwość recenzji autorowi książki, panu Kamilowi Bednarkowi.

Kamil Bednarek, to dwudziestodwuletni pisarz młodego pokolenia, który zadebiutował opowiadaniem „Przywrócony. Świt zmierzchu”. Prywatnie jest studentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego na kierunku administracja. Od zawsze kochał książki, aż w końcu sam postanowił podzielić się z innymi swoimi historiami.

Czy człowiek może być aż tak zły, że jego życiem kieruje tylko chęć zabijania?
Czy w takim człowieku jest jeszcze pierwiastek człowieczeństwa?
Czy jest to jeszcze człowiek czy może już potwór, monstrum, kreatura?
Jeśli jest to potwór, to po co istnieje?
Po to tylko, by zadawać ból i cierpienie wszystkim tym, na drodze których stanie?
Czy ma jakieś zadanie?
Czy ma to jakiś sens?
Z pewnością dla Johna Morgana ma - człowieka bezdusznego, mściwego, okrutnego i zatraconego we własnej ciemnej osobowości. Człowieka, który żyje dla przyjemności, dla swej uciechy karmiąc ciało i duszę najprymitywniejszymi uciechami. To człowiek, który jest odpowiedzialny za całe zło we Filadelfii, w miejscu gdzie wszystko się zaczęło, ale i zarazem skończyło.

John Morgan zaniedbywany przez najbliższe mu osoby, rodziców, wychowany na ulicy stał się okrutnym człowiekiem, wręcz maszyną do zadawania bólu. Bez mrugnięcia okiem zabija, gwałci, okalecza, a przede wszystkim krzywdzi wszystkich wokół. Po wykonaniu pewnego dobrze płatnego zlecenia, wkrótce wyjeżdża z Filadelfii, ale swoim występkiem doprowadza do zagłady ukochanego przez siebie miasta.

Gdy dowiaduje się co tak właściwie zrobił, postanawia wrócić i naprawić zło czynione przez siebie. Tylko, że wyrządza jeszcze więcej szkody, ginie coraz więcej ludzi, a jego dusza zostaje zaprzedana diabłu. Jego działania zmierzają do zagłady ludzkości i jego samego.

„Przywrócony. Świt zmierzchu” jak zapowiadało wprowadzenie redakcji do książki jest „opowiadaniem dla lubiących mord, morze krwi, mocne przekleństwa, ale z zaskakującym zakończeniem”[1]. I tak też w dużej mierze było. Przedstawiona przez Kamila Bednarka historia ociekała wręcz krwią, wulgaryzmami, drastycznymi scenami, które niekiedy mogły powodować niesmak nawet u takich miłośników mocnych wrażeń jak ja. Natomiast zapowiedź zaskakującego zakończenia nie była tak zaskakująca jak zapewniano. Czytelnik ma bowiem wiele wątpliwości: czy działania Johna Morgana nie są podstępem, czy znów nie ma złych zamiarów i w końcu, co ostatecznie stanie się z dziewczyną, której tak chętnie chciał pomóc? Czy stanie się jego kolejną ofiarą? Bo w jego zmianę z pewnością nie można wierzyć.

Sama historia Johna Morgana jest przedstawiona w interesującym stylu, język jest bardzo prosty bez literackich ozdobników i długich opisów, nasiąknięty wulgaryzmami oraz dużą liczbą powtórzeń (na tekst powinien spojrzeć z pewnością korektor).

Historia sama w sobie niby jest ciekawa, wciągająca, jednak czegoś mi brakowało…

Może gdyby dopracować zakończenie bądź też przenieść wydarzenia na tereny naszego kraju (opis Filadelfii był na tyle ogólny niż można by go było odnieść również do Polski), to książka byłaby znacznie lepsza. Nie mniej jednak, warto sięgnąć po twórczość Kamila Bednarka, chociażby po to, by zaobserwować w jaki sposób będzie się rozwijał w przyszłości jego warsztat oraz dać tak młodemu pisarzowi szansę. Ja z pewnością mu ją daję i powrócę do kolejnych utworów tego autora.

Ocena: 4/6

S. P-M.

[1] K. Bednarek, Przywrócony. Świt zmierzchu, Wydawnictwo Internetowe Goneta.net, Warszawa 2014, s. 4.


Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Silviana © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka