Pożądanie na żądanie, Rafał Wałęka


Tytuł oryginalny: Pożądanie na żądanie
Wydawnictwo: Wydawnictwo internetowe e-bookowo
Gatunek: komedia, romans
Data wydania: wydanie III, 2015
Liczba stron: 278 (pdf)
Język: polski

Na wstępie bardzo serdecznie chciałabym podziękować za możliwość recenzji autorowi książki, panu Rafałowi Wałęce. 

Miłość to uczucie, które uskrzydla człowieka. Dodaje mu siły, energii do działania. Sprawia, iż codzienne czynności stają się niezapomnianym doświadczeniem, a chwile spędzone z ukochaną osobą są celebrowane na wiele różnych sposobów. 

Jednak, czy znalezienie osoby odpowiedniej dla nas jest łatwe? 

Osoby, która będzie z nami na dobre i na złe. 

Osoby, z którą będziemy naprawdę szczęśliwi po kres naszych dni? 

Z pewnością nie. 

„Miłość to przecież harówka, ciężka harówka, Jednak jakże opłacalna”[1]. Wielu przecież z uporem wierzy w siłę miłości i jej nadprzyrodzoną moc. Zwłaszcza wtedy, gdy w sprawy sercowe miesza się Kupidyn, Eros, bożek miłości – oczywiście pod warunkiem, iż ma ku temu pewne predyspozycje. 

Jednak, co w sytuacji, gdy Kupidynem, posłannikiem miłości, staje się płatny zabójca? Osoba, która bez skrupułów i za pieniądze odbiera życie innym? 

Czy wtedy można mówić o sile miłości i jej dobroczynnym wpływie? 

Przed takim właśnie niecodziennym wyzwaniem staje Marcin Bekas – około trzydziestoletni, płatny morderca, trochę lekkoduch, ale i wielki koneser kobiecych wdzięków. Pewnego dnia otrzymuje zlecenie na „zdjęcie” określonego celu – sympatycznego blondyna w loczkach. Zadanie z pozoru banalnie łatwe, okazuje się jednak zmienić całkowicie życie Bekasa. Za zlikwidowanie bożka miłości, musi zapłacić wysoką cenę. Z płatnego mordercy musi przeobrazić się właśnie w … Kupidyna, który „dzięki magicznym strzałom z Łuku Erosa [zostaje] posłannikiem najpiękniejszego uczucia, jakie znamy. [Rozsiewa] miłość tam, gdzie mu kazano”[2]

Nasz bohater w trakcie swojej kupidyńskiej misji poznaje dwoje diametralnie różnych ludzi, jednak mających ogromny wpływ na jego życie. Kamil i Iza to osoby, dzięki którym Bekas przechodzi ogromną wewnętrzną przemianę. Poznaje smak miłości i empatii względem innych ludzi. 

Czy staje się jednak szczęśliwy? 

Na swój sposób tak, mimo wielu przeciwności, na które nie był przygotowany. 

„Pożądanie na żądanie” to książka, która w moim odczuciu znacznie odbiega tematycznie od wcześniejszych utworów Rafała Wałeki, które miałam okazję przeczytać („Tożsamość szaleństwa”, „Więzień zemsty” i „Syzyfowa zemsta”). Takie ujęcie zagadnienia było dla mnie dotąd niespotykane. Autor tym razem ukazuje ciekawe połączenie wątku miłosnego z elementem kryminału, oddając w ręce czytelnika doskonałą komedię romantyczną, która potrafi rozbawić aż do łez. Książka przepełniona jest interesującymi, często humorystycznymi dialogami, prostym językiem bez literackich zdobień, a często jest nawet nasycona przekleństwami (w przypadku Rafała Wałeki jest to atut, autor bowiem nie boi się podkreślić słowami emocji swoich bohaterów). Również sama fabuła sprawia, iż książka staje się wartościowym utworem kultury popularnej. Dla miłośników twórczości Rafała Wałęki będzie to nie lada gratka, tym bardziej, iż jest to inna odsłona umiejętności literackich autora. 

Ocena: 6/6

S.P-M.

[1] R. Wałęka, Pożądanie na żądanie, Wydawnictwo e-bookowo, 2015, s. 272. 
[2] R. Wałęka, Pożądanie na żądanie, Wydawnictwo e-bookowo, 2015, s. 234.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Silviana © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka