Tożsamość szaleństwa, Rafał Wałęka


Tytuł oryginalny: Tożsamość szaleństwa
Wydawnictwo: goneta.net
Gatunek: kryminał
Data wydania: październik 2012
Liczba stron: 203 (plik pdf)
Język: polski

Kilka słów o autorze:

Rafał Wałęka urodził się 8 marca 1988 roku w Szczecinie, jednakże w dzieciństwie jego rodzina przeprowadziła się na Śląsk, a dokładnie do Kuźni Raciborskiej. Następnie ukończył studia na Politechnice Opolskiej, profil Turystyka i Rekreacja. Obecnie zajmuje się pisarstwem.

Inne utwory:
„Więzień zemsty",
„Skazany",
„Syzyfowa zemsta”,
„Pożądanie na żądanie”,

Na wstępie bardzo serdecznie chciałabym podziękować za możliwość recenzji pani Anecie Gonerze z wydawnictwa internetowego Goneta.net oraz autorowi książki, panu Rafałowi Wałęce.

„Tożsamość szaleństwa” w mojej ocenie można przyrównać do zagranicznych, naprawdę dobrych kryminałów. Swoją kompozycją, fabułą, żartami sytuacyjnymi, a przede wszystkim świetnym dawkowaniem nastroju wprowadza czytelnia w niezapomniany nastrój. Książka wciąga od pierwszych stron i nawet najbardziej prężnie działające umysły niekoniecznie będą z wyprzedzeniem wiedziały, jaki będzie finał tej jakże skomplikowanej historii. Tym bardziej, iż potęguje to niechronologiczna narracja, którą prowadzi autor. Wszystkie zaś wydarzenia zawarte w „Tożsamości szaleństwa” można sprowadzić do prozaicznego sformułowania „trup trupem jest ścielony”. Wszystko jest jednak dopasowane do siebie ze smakiem i finezją, które świadczą o wysokim poziomie kreatywności i dokonałbym kunszcie pisarskim autora.

Przedstawiona kryminalna historia nie jest jednak zakończona tylko i wyłącznie pojmaniem winnego czy rozwikłaniem skomplikowanej sprawy zabójstwa, kończy się mianowicie głębokim morałem, który skłania do przemyśleń nad zachowaniem bohaterów i do głębokiej refleksji nad postępowaniem we własnym życiu.

Czytelnik w trakcie lektury poznaje również barwne postaci, które diametralnie się od Ciebie różnią: Sławomir Winyl, doświadczony komisarz, który głód nikotynowy zagryza marchewką, przystojny i inteligentny Piotr Korzeński, z wykształcenia prawnik, zawodowo policjant, który skrywa wiele, ciemnych tajemnic, urodziwa, czterdziestoletnia Małgorzata Wrzesień, której jedno, niespodziewane wydarzenie i własny mąż wiodą do szpitala psychiatrycznego, Piotr Wrzesień, dyrektor szpitala psychiatrycznego, który do cnotliwych osób z pewnością nie należy, jego tajemnice i niecne praktyki w szpitalu doprowadzają do jego rychłej śmierci oraz wielu innych bohaterów, którzy sprawiają, iż wszystkie opisane wydarzania wyglądają jak wyciągnięte z polskiej rzeczywistości. Walka charakterów, dążeń, pragnień doprowadza do wielu zwrotów akcji i nieprzewidzianych konsekwencji. Dzięki temu cała przedstawiona historia nabiera koloru, a czytelnik z zapartym tchem podąża za wydarzeniami. Wszystko wzbogacają również zabawne wymiany zdań, szczególnie pomiędzy komisarzem Winylem i jego młodym partnerem Korzeńskim, które wielokrotnie powodują szeroki uśmiech na twarzy, zaś pojawiające się wulgaryzmy dodają pikanterii i powagi w wielu przedstawionych w książce sytuacjach.

Jak na dobry kryminał przystało, historia rozpoczyna się od niespodziewanej śmierci będącej punktem zapalnym dalszych wydarzeń, które dla wielu mogą być zaskakujące. W trakcie lektury czytelnik może również poznać krok po kroku tajniki śledztwa, metody terapii w szpitalu psychiatrycznym, zacieranie śladów po zbrodni, napady na bank i wiele, wiele innych, ekscytujących rzeczy. Jest to z pewnością nie lada uczta dla zmysłów.

Z czystym sercem mogę zatem polecić tę pozycję. Z pewnością nikt się nie zawiedzie, a dostarczy ona ogromnych wrażeń i na długo zapadnie w pamięć.

Ocena: 6/6

S.P.


8 komentarzy :

 1. Lubię twórczość naszych rodzimych pisarzy i nawet teraz czytam jeden pasjonujący kryminał polskiego autora, który mnie zachwyca na każdym niemal kroku, dlatego bardzo chętnie poznam również powyższą pozycję.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dla mnie była to naprawdę bardzo dobra zabawa! "Tożsamość szaleństwa" polecam szczególnie miłośnikom kryminałów.

   Usuń
  2. W takim razie to coś dla mnie bo ja kryminały bardzo lubię.

   Usuń
  3. Mam nadzieję, że się spodoba. Czekam na opinie po przeczytaniu ;)

   Usuń
 2. 6/6. No, no. Wysoka ocena. Chyba zerknę...

  OdpowiedzUsuń
 3. Już sam tytuł mnie zaintrygowal, a tu jeszcze pozytywna ocena i wysoka nota !

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gorąco polecam tę książkę! Czekam również na inne opinie.

   Usuń

Silviana © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka