Samotna wśród gwiazd, Krzysztof Dmowski


Tytuł oryginału: Samotna wśród gwiazd
Wydawnictw: Goneta.net
Gatunek: opowiadanie przygodowe
Data wydania: marzec 2013
Liczba stron: 115
Język: polski

Kilka słów o autorze:
Krzysztof Dmowski urodzony w 1973 roku w Mińsku Mazowieckim jest ogromnym pasjonatem morskich akwenów. Od najmłodszych lat marzył, by zostać marynarzem czy też kapitanem żaglowca. Co więcej, w jego najbliższej rodzinie nikt nie zaszczepił mu miłości do morza – zrodziła się ona sama. Kultywowana pasja doprowadziła do tego, iż autor aktualnie posiada ogromną wiedzę na temat jednostek pływających wszelakiej maści. Swoją pasję z ogromną przyjemnością przelewa na papier. Pierwsze próby pisarskie podjął już w 1985 roku, które zakończyły się sukcesem i serią książek. Ogromnym marzeniem autora jest realizacja dziecięcych marzeń i zainteresowanie swoją twórczością również zagranicznych czytelników.

Inne utwory:
„Taniec z ogniem na beczce prochu”,
„Ratujmy co się da”,
„Żeglarze siedmiu mórz”,
„Alan w krainie Skanlandii”,
„Gdzie jest twój dom, Podróżniku?”.

Na wstępie bardzo serdecznie chciałabym podziękować za możliwość recenzji pani Anecie Gonerze z wydawnictwa internetowego Goneta.net oraz autorowi książki, panu Krzysztofowi Dmowskiemu.

„Samotna wśród gwiazd” to nietypowa opowieść o ludzkich egoistycznych pobudkach, o zadufaniu, egocentryzmie i dbałości o swoje przyjemności. Autor w doskonały sposób ukazuje, jakie losy mogą spotkać człowieka złego do szpiku kości, który nie liczy się z nikim ani niczym. Jednak i w takiej sytuacji dochodzi do opamiętania, do zmiany swojego dotychczasowego życia i postępowania względem innych ludzi. Tą sytuacją, która zmienia wszystko jest miłość rodzicielska, miłość bezwarunkowa, która odmienia człowieka na lepsze, zmienia jego spojrzenie na świat i na samego siebie zgodnie ze słowami autora „Można iść przez całe życie, robiąc źle, ale zawsze przychodzi opamiętanie. W życiu liczy się jedynie miłość, bo jeżeli usuniemy wszystkie inne uczucia, miłość zostanie zawsze”[1].

Główną bohaterką opowieści przygodowej jest Amy. Piękna, młoda dziewczyna pochodząca ze szlacheckiej rodziny, dziedziczka ogromnej fortuny, która skonfliktowana ze swoją siostrą, wyrzucona z rodzinnego domu wyrusza w świat, by na nowo zacząć swe życie.
Los jednak nie jest dla niej łaskawy.
Statek, którym płynie w trakcie sztormu rozbija się, a młoda dziedziczka budzi się na bezludnej wyspie.
Przynajmniej tak jej się z początku wydaje...
Aby ratować swoje życie jest zdolna do wszystkiego. W trakcie przybywania na pustkowiu poznaje sędziwego mężczyznę, jak się później okazuje, wioskowego szamana. Mimo wielu przykrości, które sprawiła mu Amy starzec podarowuje jej niesamowity podarek - lalkę, z pozoru bezużyteczną, jednak posiadającą ogromną moc. Lalka nazywana przez Amy Hannibalem ma ją chronić w najtrudniejszych sytuacjach, być jej sprzymierzeńcem i obrońcą.
Amy w trakcie swojej walki o życie przeżywa wiele trudnych i dla wielu ludzi traumatycznych zdarzeń. Wielokrotnie zostaje zgwałcona na wyspie, następnie sprzedana przez handlarzy niewolników, trafia w końcu do domu uciech. Wszystkie te wydarzenia jeszcze bardziej czynią z niej złą i zepsutą osobę, której główną motywacją jest zemsta na własnej siostrze i jej byłym ukochanym. Nienawiść do tych dwojga jest tak mocno w niej zakorzeniona, że żaden wstyd, żadne cielesne cierpienia nie są w stanie odwieść jej od powziętego celu. Przy pomocy swojej laleczki dokonuje okropnej zbrodni na swoich znienawidzonych bliskich.
Aby jednak osiągnąć swój cel wykorzystuje swoje kobiece walory, a swoich kochanków wykorzystuje do cna nie licząc się z ich pragnieniami i uczuciami. Jest wobec nich całkowicie bezwzględna.Wszystko się jednak zmienia, gdy los pierwszy raz od wielu lat się do niej uśmiecha…

Opowieść o losach Amy jest przejmującą historią, która zawiera wiele moralnych i etycznych odwołań, a przede wszystkim zostawia duże pole do refleksji. Jest to z pewnością książka, którą warto polecić każdemu czytelnikowi.

Ocena: 5/6

S.P. 

[1] K. Dmowski, Samotna wśród gwiazd, Wydawnictwo internetowe Goneta.net, Warszawa 2013, s. 115.

2 komentarze :

Silviana © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka