Kołysanka z Auschwitz, Mario Escobar


Tytuł oryginalny: Kołysanka z Auschwitz
Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece
Gatunek: powieść historyczna
Data wydania: marzec 2019
Liczba stron: 240 
Język: polski

Historia przedstawiona przez Mario Escobara to niezwykle wzruszająca, ale i dogłębnie poruszająca serce czytelnika historia aryjki, Helene Hannemann i jej rodziny o romskich korzeniach, która w 1943 roku została zesłana do Auschwitz. Kobieta sama mogła uniknąć trudów życia w obozie, jednak jej bezgraniczna miłość do męża i dzieci sprawiła, iż wybrała taki sam los, na jaki zostali oni skazani.

„Zło jest czymś znacznie większym niż aspołeczne zachowania czy niedoskonałości psychiki. Przede wszystkim to brak miłości do siebie samego i do bliźnich” [1].

Przystosowanie się do życia w nieludzkich obozowych warunkach graniczyło wręcz z cudem, jednak Helene dzięki swojej determinacji, miłości do dzieci i męża oraz pochodzeniu i wyuczonemu zawodowi pielęgniarki udało się na tyle, na ile mogło być to możliwe. Jej życie również się odmieniło, gdy w obozie pojawił się doktor Mengele. Nakazał on założenie przedszkola w obozie. Wyzwanie to spoczęło na barkach Helene, która z całych sił starała się dać obozowym dzieciom miłość, czułość i namiastkę normalności, pomimo tego, iż działalność Mengele daleko odbiegała od humanitarnego podejścia do człowieka. Był on wręcz bestią w ludzkiej skórze.  

„Moja dusza miała wrażenie wolności. Ci brutalni mordercy nigdy nią nie zawładną. Wiedziałam, że nasza radość do pewnego stopnia oznacza dla nich nieszczęście. Jadali lepiej od nas, wedle własnej woli wychodzili w weekendy i spali, z kim im się podobało. Sami nie byli właściwie niczym więcej niż bezlitosnymi, okrutnymi bestiami. Jak pozbawione serca dzieci bawili się nami niczym uszkodzonymi zabawkami, tyle że ich bezmyślne kaprysy skazywały na śmierć setki ludzi” [2].

Historia przedstawiona w książce „Kołysanka z Auschwitz” ukazuje fabularyzowane losy Helene Hannemann, jej walkę o życie własne i swoich dzieci oraz trud codzienności obozowego życia. Niektóre opisy niezwykle mocno oddziałują na wyobraźnię czytelnika i sprawiają, iż staje się on prawie naocznym świadkiem bestialskiego traktowania w jednym z obozów koncentracyjnych. W moim przekonaniu, pomimo trudnej i ciężkiej emocjonalnie tematyki, warto przeczytać tę powieść. Z całą pewnością pozostanie ona na długo w pamięci czytelnika.    

Ocena: 6/6

S.P.

[1] M. Escobar, Kołysanka z Auschwitz, Wydawnictwo Kobiece, 2019, s. 272.

[2] M. Escobar, Kołysanka z Auschwitz, Wydawnictwo Kobiece, 2019, s. 166.


Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Silviana © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka